The Home of Eusanit Duck Tolling Retrievers

Author: Tina Westwood (Page 1 of 5)

Manchester Results 2024

Judge: Mr Patrick Fielder (Cretshengan)

Breeders Competition – Placed 3rd (Judge: Mrs Jill Peak (Bayard))

Limit Dog:

Scout (Eusanit Peaky Blinder) owned by Pat Rogers and handled by Rebecca Blair placed 1st

Open Dog:

Harley (Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) owned and handled by Tricia Barker Placed then took the Dog CC and Best Of Breed

Wiz (Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Rebecca Blair placed 3rd

Brodie (Eusanit Hit The Lights) owned by Julie Bate-Ash and handled by Julie Bate-Ash Placed 5th

Graduate Bitch:

Kenai (Eusanit Pride And Joy Via Riverwatcher JW) owned by Kate Kindell, Paul Anstead, Emma Anstead Kindell and Jessica Anstead Kindell and handled by Jessica Anstead Kindell placed 1st

Post Graduate Bitch:

Orcha (Eusanit Orchard Thieves) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Tricia Barker placed 2nd

Limit Bitch:

Gem (Eusanit Gem Stone At Abacot) owned and handled by Sophie Hughes placed 1st then took the Bitch CC (Her 3rd so is now a Show Champion Congratulations)

Sky (Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad) owned and handled by Alyson Morse placed 3rd

Zorra (Eusanit Bay Of Fundy) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Chase Westwood placed 5th

Open Bitch:

Gemma (Sh Ch Eusanit Ever Fallen In Love) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Rebecca Blair placed 2nd

Veteran Bitch:

Toffee (Eusanit Cut And Run At Abacot VW) owned and handled by Sophie Hughes placed 2nd

Special Mentions To:

Kylo (Coedhelyg Proper Dapper) (Sired By Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 1st Minor Puppy Dog and 4th Puppy Dog

Logan (Sinsircariad Old Fashioned) (Out of Sky – Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad and Sired by Brodie –Eusanit Hit The Lights) came 1st Puppy Dog and 1st Junior Dog

Athos (Redmanhey’s Comte De La Fere)(Sired by Harley – Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) came 1st Graduate Dog

Finch (Coedhelyg Son Shine JW)(Sired by Jango – Eusanit Trick Or Treat) came 2nd Post Graduate Dog

Rio (Abacot Into The Unknown JW) (Out of Gem – Eusanit Gem Stone At Abacot and Sired by Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 2nd Limit Dog

Robin (Coedhelyg Prim And Proper) (Sired By Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 2nd Minor Puppy Bitch, 3rd Puppy Bitch and 3rd Junior Bitch

Ruby (Hwyaden Sunrise Ruby At Sawbridge)(Sired By Warrah – Ir Sh Ch Eusanit Stand And Deliver At Cretshengen) came 5th Post Graduate Bitch

Miska (Sh Ch Riverwatcher Koda)(Sired by Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 1st Open Bitch then took the Reserve Bitch CC

Ladies Kennel Association Results 2023

Judge: Mrs Jill Peak (Bayard)

Breeders Competition – Placed 2nd (Judge: Mrs K Moores (Walgoreg))

Limit Dog:

Scout (Eusanit Peaky Blinder) owned by Pat Rogers and handled by Rebecca Blair placed 1st then took the Reserve Dog CC getting his Stud Book Number Congratulations

Brodie (Eusanit Hit The Lights) owned by Julie Bate-Ash and handled by Julie Bate-Ash Placed 4th

Open Dog:

Wiz (Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Rebecca Blair placed 2nd

Good Citizen Dog Scheme Dog:

Scout (Eusanit Peaky Blinder) owned by Pat Rogers and handled by Rebecca Blair placed 1st

Junior Bitch:

Kenai (Eusanit Pride And Joy Via Riverwatcher JW) owned by Kate Kindell, Paul Anstead, Emma Anstead Kindell and Jessica Anstead Kindell and handled by Jessica Anstead Kindell placed 1st then took the Bitch CC (her 1st)

Orcha (Eusanit Orchard Thieves) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Tricia Barker placed 4th

Yearling Bitch:

Orcha (Eusanit Orchard Thieves) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Tricia Barker placed 4th

Limit Bitch:

Zorra (Eusanit Bay Of Fundy) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Chase Westwood placed 1st

Sky (Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad) owned and handled by Alyson Morse placed 5th

Open Bitch:

Gemma (Sh Ch Eusanit Ever Fallen In Love) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Rebecca Blair placed 1st

Special Mentions To:

Logan (Sinsircariad Old Fashioned) (Out of Sky – Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad and Sired by Brodie –Eusanit Hit The Lights) came 1st Puppy Dog then took Best Puppy In Breed

Finch (Coedhelyg Son Shine JW)(Sired by Jango – Eusanit Trick Or Treat) came 1st Yearling Dog

Athos (Redmanhey’s Comte De La Fere)(Sired by Harley – Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) came 3rd Yearling Dog and 1st Post Graduate Stakes Dog

Rossi (Riverwatcher Paluktak)(Sired By Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 2nd Limit Dog

Rio (Abacot Into The Unknown JW) (Out of Gem – Eusanit Gem Stone At Abacot and Sired by Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 3rd Limit Dog

Rhaegar (Afonbach Winter Is Coming JW) (Sired by Warrah – Ir Sh Ch Eusanit Stand And Deliver At Cretshengan) came 5th Open Dog

Naila (Sinsircariad Silver Fizz) (Out of Sky – Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad and Sired by Brodie –Eusanit Hit The Lights) came 3rd Minor Puppy Bitch and 2nd Puppy Bitch

Miska (Sh Ch Riverwatcher Koda)(Sired by Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 4th Open Bitch

NSDTR Club of UK Open Show Results 2023

Judge: Mrs Yulia Titovets

Post Graduate Dog:

Blue (Eusanit Wild Atlantic Way) owned and handled by Linda Palfrey placed 1st

Open Dog:

Harley (Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) owned and handled by Tricia Barker Placed 1st

Post Graduate Bitch:

Dakota (Eusanit Lily The Pink) owned and handled by Gemma Burland placed 5th

Special Mentions To:

Athos (Redmanhey’s Comte De La Fere)(Sired by Harley – Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) came 2nd Junior Dog

Finch (Coedhelyg Son Shine JW)(Sired by Jango – Eusanit Trick Or Treat) came 1st Graduate Dog then took Best Dog and Best In Show (Best Of Breed)

Mac (Sh Ch Schindow Junior Cowboy With Cretshengan)(Out Of Whispa – Eusanit Chinese Whispers At Schindow) came 2nd Open Dog

Rhaegar (Afonbach Winter Is Coming JW) (Sired by Warrah – Ir Sh Ch Eusanit Stand And Deliver At Cretshengan) came 3rd Open Dog

Naila (Sinsircariad Silver Fizz) (Out of Sky – Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad and Sired by Brodie –Eusanit Hit The Lights) came 4th Minor Puppy Bitch and 3rd Puppy Bitch and Junior Bitch

Midland Counties Results 2023

Judge: Miss Caroline Hipkiss (Deltandamba)

Open Dog:

Harley (Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) owned and handled by Tricia Barker Placed 2nd

Brodie (Eusanit Hit The Lights) owned by Julie Bate-Ash and handled by Julie Bate-Ash Placed 3rd

Wiz (Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Rebecca Blair placed 5th

Veteran Dog:

Warrah (Ir Sh Ch Eusanit Stand And Deliver At Cretshengan) owned by Jacqueline and Patrick Fielder handled by Patrick Fielder placed 3rd

Junior Bitch:

Kenai (Eusanit Pride And Joy Via Riverwatcher JW) owned by Kate Kindell, Paul Anstead, Emma Anstead Kindell and Jessica Anstead Kindell and handled by Jessica Anstead Kindell placed 1st then took Best Bitch

Orcha (Eusanit Orchard Thieves) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Tricia Barker placed 3rd

Post Graduate Bitch:

Dakota (Eusanit Lily The Pink) owned and handled by Gemma Burland placed 5th

Open Bitch:

Zorra (Eusanit Bay Of Fundy) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Tina Westwood placed 2nd

Sky (Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad) owned and handled by Alyson Morse placed 3rd

Special Beginner Bitch:

Dakota (Eusanit Lily The Pink) owned and handled by Gemma Burland placed 3rd

Special Mentions To:

Logan (Sinsircariad Old Fashioned) (Out of Sky – Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad and Sired by Brodie –Eusanit Hit The Lights) came 2nd Puppy Dog

Athos (Redmanhey’s Comte De La Fere)(Sired by Harley – Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) came 2nd Junior Dog

Finch (Coedhelyg Son Shine JW)(Sired by Jango – Eusanit Trick Or Treat) came 1st Post Graduate Dog then took Best Dog and Best Of Breed

Miska (Sh Ch Riverwatcher Koda)(Sired by Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 1st Open Bitch then took Reserve Best Bitch

Bonnie (Cretshengan Emerald Lake)(Out of Fern – Ir Sh Ch Eusanit Best Of The Bunch At Cretshengan) came 4th Open Bitch

Gundog Society of Wales Results 2023

Judge: Miss Rebecca Blair (Tamesiseatum)

Post Graduate Dog:

Blue (Eusanit Wild Atlantic Way) owned and handled by Linda Palfrey placed 2nd

Daniel (Eusanit It’ll Be Reet At Menstonia) owned by Lyn Copeland and Christine Knowels and handled by Lyn Copeland Placed 3rd

Veteran Dog:

Warrah (Ir Sh Ch Eusanit Stand And Deliver At Cretshengan) owned by Jacqueline and Patrick Fielder handled by Patrick Fielder placed 3rd

Limit Bitch:

Sky (Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad) owned and handled by Alyson Morse placed 3rd

Open Bitch:

Luna (Eusanit Hot Totty JW) Owned by Pete Dee and handled by Les Phelps placed 4th

Special Mentions To:

Finch (Coedhelyg Son Shine JW)(Sired by Jango – Eusanit Trick Or Treat) came 1st Post Graduate Dog

Rupert (Cretshengan Kitchi Lake)(Out of Fern – Ir Sh Ch Eusanit Best Of The Bunch At Cretshengan) came 5th in Post Graduate Dog

Rossi (Riverwatcher Paluktak)(Sired By Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 1st Limit Dog then took Reserve Best Dog

Bonnie (Cretshengan Emerald Lake)(Out of Fern – Ir Sh Ch Eusanit Best Of The Bunch At Cretshengan) came 2nd Open Bitch then took Reserve Best Bitch

SKC 2 (Scottish Kennel Club 2) Results 2023

Judge: Mr Nigel Worth (Sarabande)

Post Graduate Dog:

Daniel (Eusanit It’ll Be Reet At Menstonia) owned by Lyn Copeland and Christine Knowels and handled by Lyn Copeland Placed 1st then took Best Dog and Best Of Breed

Open Dog or Bitch:

Wiz (Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Tina Westwood placed 3rd

Rosie (Sh Ch/Ir Sh Ch Eusanit Gonna Make You A Star) owned by Tina – Sky Westwood and Roxanne McDonald and handled by Lyn Copeland placed 4th then took Best Bitch

Darlington Results 2023

Judge: Mrs Sally Parr (Kymin)

Limit Dog:

Scout (Eusanit Peaky Blinder) owned by Pat Rogers and handled by Rebecca Blair placed 5th

Open Dog:

Harley (Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) owned and handled by Tricia Barker Placed 2nd then took the Reserve Dog CC

Veteran Bitch:

Fern (Ir Sh Ch Eusanit Best Of The Bunch At Cretshengan) owned by Jacqueline and Patrick Fielder handled by Jacqueline Fielder placed 1st

Toffee (Eusanit Cut And Run At Abacot) owned and handled by Sophie Hughes placed 2nd

Junior Bitch:

Orcha (Eusanit Orchard Thieves) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Tricia Barker placed 2nd

Limit Bitch:

Zorra (Eusanit Bay Of Fundy) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Tina Westwood placed 1st then took the Bitch CC (her 1st)

Gem (Eusanit Gem Stone At Abacot) owned and handled by Sophie Hughes placed 2nd

Sky (Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad) owned and handled by Alyson Morse placed 5th

Open Bitch:

Gemma (Sh Ch Eusanit Ever Fallen In Love) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Rebecca Blair placed 5th

Special Mentions To:

Finch (Coedhelyg Son Shine JW)(Sired by Jango – Eusanit Trick Or Treat) came 1st Junior Dog

Athos (Redmanhey’s Comte De La Fere)(Sired by Harley – Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) came 2nd Junior Dog

Rhaegar (Afonbach Winter Is Coming JW) (Sired by Warrah – Ir Sh Ch Eusanit Stand And Deliver At Cretshengan) came 2nd Limit Dog

Rio (Abacot Into The Unknown JW) (Out of Gem – Eusanit Gem Stone At Abacot and Sired by Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 4th Limit Dog

Mac (Sh Ch Schindow Junior Cowboy With Cretshengan)(Out Of Whispa – Eusanit Chinese Whispers At Schindow) came 3rd Open Dog

Miska (Sh Ch Riverwatcher Koda)(Sired by Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 4th Open Bitch

Richmond Results 2023

Judge: Alastair Moss (Ewtor/Davigdor)

Junior Bitch:

Kenai (Eusanit Pride And Joy Via Riverwatcher JW) owned by Kate Kindell, Paul Anstead, Emma Anstead Kindell and Jessica Anstead Kindell and handled by Jessica Anstead Kindell placed 1st

Open Bitch:

Gemma (Sh Ch Eusanit Ever Fallen In Love) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Rebecca Blair placed 4th

Special Mentions To:

Miska (Sh Ch Riverwatcher Koda)(Sired by Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 1st Open Bitch then took Best Bitch and Best Of Breed

City Of Birmingham Results 2023

Judge: Mr Richard Stafford (Farnfield)

Special Beginner Dog:

Brodie (Eusanit Hit The Lights) owned by Julie Bate-Ash and handled by Julie Bate-Ash Placed 1st then took Best Special Beginner in Breed

Limit Dog:

Brodie (Eusanit Hit The Lights) owned by Julie Bate-Ash and handled by Julie Bate-Ash Placed 1st then took Reserve Best Dog

Open Dog:

Brodie (Eusanit Hit The Lights) owned by Julie Bate-Ash and handled by Julie Bate-Ash Placed 2nd then took Reserve Best Dog

Wiz (Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Rebecca Blair placed 3rd

Harley (Sh Ch Eusanit Silvr Dream Machine) owned and handled by Tricia Barker Placed 4th

Good Citizen Dog Scheme Dog:

Scout (Eusanit Peaky Blinder) owned by Pat Rogers and handled by Rebecca Blair placed 4th

Special Beginner Bitch:

Dakota (Eusanit Lily The Pink) owned and handled by Gemma Burland placed 3rd

Veteran Bitch:

Fern (Ir Sh Ch Eusanit Best Of The Bunch At Cretshengan) owned by Jacqueline and Patrick Fielder handled by Jacqueline Fielder placed 1st

Junior Bitch:

Kenai (Eusanit Pride And Joy Via Riverwatcher JW) owned by Kate Kindell, Paul Anstead, Emma Anstead Kindell and Jessica Anstead Kindell and handled by Jessica Anstead Kindell placed 1st

Orcha (Eusanit Orchard Thieves) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Roxanne McDonald placed 4th

Limit Bitch:

Zorra (Eusanit Bay Of Fundy) owned by Tina and Sky Westwood and handled by Roxanne McDonald placed 1st the took Reserve Best Bitch

Sky (Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad) owned and handled by Alyson Morse placed 3rd

Open Bitch:

Rosie (Sh Ch/Ir Sh Ch Eusanit Gonna Make You A Star) owned by Tina – Sky Westwood and Roxanne McDonald and handled by Roxanne McDonald placed 3rd

Gemma (Sh Ch Eusanit Ever Fallen In Love) owned by Tina – Sky Westwood and handled by Rebecca Blair placed 4th

Special Mentions To:

Todd (Cretshengan Lake Itasca)(Out of Fern – Ir Sh Ch Eusanit Best Of The Bunch At Cretshengan) came 2nd Special Beginner Dog and 2nd Post Graduate Dog

Finch (Coedhelyg Son Shine JW)(Sired by Jango – Eusanit Trick Or Treat) came 1st Junior Dog

Rhaegar (Afonbach Winter Is Coming JW) (Sired by Warrah – Ir Sh Ch Eusanit Stand And Deliver At Cretshengan) came 2nd Limit Dog

Mac (Sh Ch Schindow Junior Cowboy With Cretshengan)(Out Of Whispa – Eusanit Chinese Whispers At Schindow) came 1st Open Dog then took Best Dog

Miska (Sh Ch Riverwatcher Koda)(Sired by Wiz – Ir Sh Ch Eusanit Proper Job JW) came 1st Open Bitch then took Best Bitch and Best Of Breed

Driffield Results 2023

Judge: Miss Alexandra Adshead (Afonbach)

Special Beginner Bitch:

Dakota (Eusanit Lily The Pink) owned and handled by Gemma Burland placed 1st

Post Graduate Bitch:

Dakota (Eusanit Lily The Pink) owned and handled by Gemma Burland placed 4th

Open Bitch:

Sky (Eusanit Celtic Sea At Sinsircariad) owned and handled by Alyson Morse placed 2nd

Special Mentions To:

Finch (Coedhelyg Son Shine JW)(Sired by Jango – Eusanit Trick Or Treat) came 1st Junior Dog

« Older posts